Jste těsně po porodu, řešíte hlavně miminko proč pláče, mám dost mlíka, nepotřebuje přebalit, držím ho správně, není mu teplo, není mu zima…? a do toho všeho máte pocit, že byste asi měla i vy cvičit. Ale jak?
Už máte po šestinedělí, ale jak to, že se pořád na své pánevní dno nemůžete spolehnout. Občas se dokonce stalo, že jste to prostě na záchod nedoběhla…
V porodnici vám řekli, že máte diastázu. Co ale s tím máte dělat? Ukázali vám pár cviků, ale vůbec si nejste jistá, že cvičíte dobře a už vůbec ne, jestli to má nějaký smysl.
Bolí vás záda z nošení miminka. Bolí vás ruce, když miminko umýváte. Bolí vás hlava z napětí šíjových svalů. A nevíte jak dál, jak se pohnout z místa a nechce se vám hledat na internetu možnosti čím by to mohlo být.
Po porodu ke mně můžete přijít na konzultaci, kdy si zkontroluji vaše držení těla, zjistím zda máte či nemáte diastázu, jak se vaše břicho vlastně po porodu zvládá zapojovat – jestli je aktivní střed těla.
Pokud již máte nějaké potíže jako bolesti zad, či krční páteře, či problémy s pánevním dnem, tak si ukážeme co byste s tím mohla dělat.
Terapie je vhodná jak pro vás, které máte těsně po porodu, tak pro vás, které už máte po šestinedělí už třeba i několik let. A to nejen pro vás, které máte po porodu vaginálním, ale také po porodu CS.
Individuální terapie je potom o to lepší, když se vám podaří zajistit si na tu hodinku hlídání, protože tak budete mít hodinku jen a jen sama pro sebe a pro otázky, které vás trápí. A pokud máte obavy, že nebudete mít doma čas cvičit? Nebojte.
Ukážeme si principy, jak s miminkem fungovat, abyste při běžných činnostech nepřetěžovala záda a pánevní dno a bylo vám ve vašem těle lépe. Zjistíte, že si můžete zacvičit, i když je miminko neodložitelné nebo vyžaduje vaši neustálou pozornost a chce na vás vidět. I to lze. A tak místo hledání na internetu vhodných či nevhodných cviků si budete moct v klidu lehnout, nebo uvařit nebo cokoli zrovna potřebujete udělat. A nebudete ztrácet čas scrollováním a přetěžováním vašeho palce na mobilu.
Aby cvičení mělo smysl, tak za optimální považuji alespoň 4 individuální terapie s kratším či delším odstupem, dle vašich potíží, které řešíte.
A jak vše tedy probíhá?
Během první návštěvy si vás vyšetřím a zeptám se i na porod a poporodní hojení– zkontroluji držení těla, zkontroluji jestli nemáte diastázu, pobavíme se o svalech pánevního dna, prostě zjistím, co vás možná po porodu trápí a s čím vám jako fyzioterapeutka můžu pomoct. Naučíte se zvědomit si opět své břicho, své pánevní dno a dáme si základ aktivního středu těla tedy toho, jak správně fungovat s miminkem, aby vaše záda co nejméně trpěla.
Další návštěvy u mne již přizpůsobíme vaší aktuální situaci, toho, co budete potřebovat, upravíme cviky, abyste se krůček po krůčku dostala jednak do kondice a jednak k řešení vašich momentálních potíží a starostí.
Po porodu CS vás také ráda uvidím, ale to bychom se více věnovaly i samotné jizvě a se cvičením je vhodné začít později až tak 3 měsíce od porodu. Jak pracovat s jizvou vám ale můžu také ukázat již v šestinedělí.
Možná už řešíte přímo stresovou inkontinenci, tak to se domluvíme přímo na vyšetření toho, jak vám vaše svaly pánevního dna po porodu fungují, jak se zapojují a na základě tohoto vyšetření si povíme jak optimálně cvičit.
Aby cvičení mělo smysl, tak doporučuji individuální terapie plánovat maximálně s třítýdenním odstupem, ale pokud by to pro vás bylo časově náročné, tak se samozřejmě individuálně domluvíme. Bylo by vhodné, ale balíček vybrat maximálně do roku od první terapie. Všechny návštěvy jsou 60 minutové.