Bylinky na podporu plodnosti

I paní Mojžíšová doporučovala ženám na 1. návštěvě čajové směsi, které má každá popíjet 2-3 krát denně. Ani v jedné této její směsi není bylinka o které Marie Treben říká, že je všelékem při všech ženských nemocech. Ba naopak při léčbě na podporu plodnosti se nedoporučuje podávat kontryhel, protože tzv. ženské čaje, čaje připravené pro ženy v klimakteriu můžou způsobovat krvácení bez předchozí ovulace. Když byste pátrali po tom jaké účinné látky kontryhel má, tak narazíte mimo třísloviny, hořčiny atd. i na izoflavony, fytosteroly – sitosterol a spinasterol, tudíž tzv. fytoestrogeny.

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/86-kontryhel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

A když to víc zobecníme, tak se nedoporučuje podávat žádné fytoestrogeny, které toto právě způsobují, takže ani potravinové doplňky se sojou či červeným jetelem.

A které bylinky naopak mohou pomoci?

Třezalka – lidové názvy jsou bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, krevníček. Marie Treben uvádí, že třezalka podporuje vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti menstruace. Zmírňuje krvácení, vyznačuje se mírným sedativním účinkem- užití při nespavosti, úzkostech, stresu a depresích- a má hojivý a protizánětlivý účinek. Stabilizuje hormonální výkyvy, tudíž se užívá i v klimakteriu. Při jejím užívání se může objevit přecitlivělost na sluneční záření – červené fleky na kůži. Paní Mojžíšová ji má ve své druhé směsi.

https://www.pharmapoint.cz/herbar/trezalka-teckovana/

Řebříček (Achillea millefolium) – užívá se při nadměrném krvácení při menstruaci a různých druhotných anémiích, působí protizánětlivě a podporuje hojení. I latinský název je odvozený od Achilla, který údajně ošetřoval krvácející zranění právě touto rostlinou. Paní Mojžíšová ho má ve své první a třetí směsi.

https://botany.cz/cs/achillea-styriaca/

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)- působí protizánětlivě a dezinfekčně, uvolňuje křeče- příznivé účinky na děložní křeče a při poruchách menstruace- a zvyšuje pocení. Dále také harmonizuje nejen fyzickou stránku těla, ale i psychickou – je vhodný na problémy se spánkem. Dá se nanášet na jizvy a popáleniny. Paní Mojžíšová ho má ve své druhé směsi.

https://www.semena.cz/hermanek/846-hermanek-rimsky-anthemis-nobilis-semena-01-g.html

Měsíček – pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran, působí spazmolyticky, při silné menstruaci a menstruačních bolestech působí na zmírnění obtíží. Zevně na urychlení hojení jizev, omrzlin, spálenin…jeho užití je opravdu velmi široké a dá se užívat ve formě čaje, kloktadla, odvaru nebo zevně ve formě masti či oleje. Paní Mojžíšová ho má ve své druhé směsi.

https://www.kosmetickesuroviny.cz/Mesicek-lekarsky-50-g-d107.htm

Šípek – obsahuje hlavně vitamín C, příznivě působí při jarní únavě a krvácivých stavech, zvyšuje odolnost proti infekčním onemocnění. Paní Mojžíšová ho má ve své první směsi.

https://bylinkopedie.cz/sipek-ruze-sipkova/

Pupalka – pupalkový olej příznivě ovlivňuje průběh menstruačních cyklů na ovulační cykly, upravuje hlenový příznak, má příznivý vliv na cysty na potíže v souvislosti s klimakteriem, zvyšuje libido u žen. Má analgetický efekt při bolestivé menstruaci a uplatňuje se při léčbě premenstruačního syndromu. A uvádí jako lék proti kocovině :).

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/163-pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Kotvičník – neboli přírodní nápoj lásky – upravuje funkci folikulů – zvyšuje hladinu folikulárních estrogenů, má protizánětlivé účinky. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%. Zvyšuje sexuální libido.

https://www.magazinzahrada.cz/kotvicnik-prirodni-napoj-lasky/

V čajových směsích paní Mojžíšové najdete bylinek ještě o něco víc, ale tady jsem vám popsala ty, u kterých jsem našla, že účinkují na některé z problémů ať s bolestivou menstruací, tak s nadměrným krvácením, či to jsou bylinky protizánětlivé. Každou ze směsí, které jsou celkem tedy 3, se doporučuje pít ne déle než 6 týdnů a to po projití varem a louhování půl hodiny popíjet 2-3 krát denně před jídlem.

Než začnete jakoukoli bylinku užívat, tak si dobře přečtěte jak se má správně užívat, protože síla jejich účinků je mnohdy opravdu veliká a mohla by vás překvapit nejen pozitivním efektem.

Určitě to není konečný seznam bylinek, které mohou při terapii pomoct, takže pokud víte o nějaké zázračné bylince, která zde není , tak klidně napište a seznam doplním ať bylinky mohou co nejvíc pomoct.

Zdroje:

Naše rostliny v lékařství – Korbelář Endris

Kurz terapie dle Ludmily Mojžíšové pořádaný paní Volejníkovou

Naprohelp – MUDr Lázničková

www.mojemedicina.cz

Bylinky na pročištění organismu – plevel, který léčí

Kopřiva

https://www.nelenprozelen.cz/poradna/kopriva-pomaha-v-kuchyni-i-na-zahrade-detail-1971

Kopřiva je léčivá celá od oddenku přes stonky a listy až po květy píše Marie Treben.

 • Kopřiva pozitivně ovlivňuje celý náš organismus, srdce, cévy, dýchací cesty, pokožku
 • Obsahuje vitamín B, A, K, C, hořčík, železo, vápník, fosfor, jód,…
 • Působí dobře na žaludek
 • Obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi (vhodná pro diabetiky), podporuje krvetvorbu, pomáhá při chřipce
 • Snižuje bolesti hlavy a zad
 • Je močopudná
 • Zlepšuje imunitu a dodává energii, což je super obzvláště teď na jaře. Dalo by se říci, že je skoro všemocná.

A znovu doporučení Marie Treben – vyzbrojte se rukavicemi a nůžkami a vyjděte do přírody ještě dnes. Čím čerstvější ji požíváme, tím větší je její léčivý účinek.

Pro očistnou kúru ji užívejte jako nálev: vrchovatou čajovou lžičku spařit ve 1/4 litru vody a krátce vyluhovat.

Pampeliška

https://kouzlobylinek.cz/pampeliska-lekarska/

Celá rostlina je léčivá.

 • pomáhá na zažívací problémy – zlepšuje chuť k jídlu, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, pomáhá při úpravě stolice – projímavý účinek
 • zmírňuje kašel, nachlazení
 • povzbuzuje sekreci žluče – pomáhá při zánětu či nedostatečné činnosti jater, žloutence
 • působí močopudně – pomáhá při snížené činnosti ledvin, vylučuje sloučeniny dusíku s močí
 • podporuje látkovou výměnu v těle (detoxikace)
 • snižuje hladinu glukózy v krvi – pomáhá při diabetes

Kombinace kopřivy a pampelišky je výborná při léčbě akné

Užívání jako čaj, salát, sirup/med.

Zdroj: Marie Treben- Zdraví z boží lékarny

www.kouzlobylinek.cz

www.nelenprozelen.cz

Pusť myš aneb stokrát nic umořilo…

Sice máte monitor před sebou, výška židle se zdá dobrá, za zády overball a přesto záda bolí. Nejsem věštec, ale vím, že někdy je potřeba oko odborníka, který vidí i to, co vám připadne bezvýznamné, co při jednorázovém pohybu neuškodí, ale když takto sedíte hodinu a víc, už se ukáže ve své síle, protože platí, že stokrát nic umořilo nejednoho zaměstnance.

Protáhnout se nestačí. Některé svaly totiž potřebují posílit, jiné naopak potřebujeme protáhnout, abychom dosáhli optimálního napětí a předešli tak svalovým dysbalancím.

Půlhodinka jednou za týden nic nezachrání, ale dozvíte se, že jen úklon hlavy a projití se na obědovou pauzu prostě nestačí. Ve cvičení na vašem pracovišti použijeme pomůcek, které mají všichni zaměstnanci po ruce – stůl, židli, opřeme se o zeď…ale také míčky, rollery, PETky s vodou(nebo pískem:))  naučíme se, jak využít aktivně čas, když čekáme na stodvacátou kopii papíru, či než se načte na obrazovce požadovaná stránka ( třeba o tom jak správně sedět)…

Půlhodinka, kdy nejen přijdete na jiné myšlenky, ale objevíte, že i v práci můžete používat nejen klávesnici, ale také svaly. A půl hodinu si nemusíte nic psát, stačí, že si to vaše tělo zapamatuje :).

 

Cvičení pro firmy, přímo ve firmě.

 

 

Bylinky při bolestivé a nepravidelné menstruaci

I když o bylinkách zde píši poprvé, určitě ne naposled. Na bylinky totiž nedám dopustit. Jejich síla mě fascinuje, i když v přírodě toho zatím moc neposbírám, ale třeba se i k tomuto jednou dopracuji. Již jsme si řekli, jakou aromaterapii použít, když nás trápí bolestivá menstruace, dále že je možností terapie dle paní Mojžíšové a dnes je řada na třetí možnost a tou jsou bylinky, přesněji čaje z nich.

Nejznámější zázračnou bylinkou v této problematice je bezesporu kontryhel.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) – někde o něm píší, že se užívá při všech ženských chorobách a že mnohé děti by ještě měly svoji matku a nejeden utrápený vdovec svoji ženu, kdyby poznali tento boží dar (Zdroj: Marie Treben). Obecně působí na srovnání menstruačního cyklu a podporu růstu sliznice, jako spazmolytikum a sedativum tlumí menstruační bolesti a nadměrné krvácení. Pomáhá vyléčit zánětlivá onemocnění v podbříšku.

Užití je 1-2 šálky denně, tak, že 1 vrchovatou lžíci spaříme ve 1/4 litru vody  a necháme krátce vyluhovat.

Kontryhel ale třeba MUDr Lázničková vůbec nedoporučuje, protože způsobuje krvácení bez předchozí ovulace.

Zdroj: česká televize

Další zázračnou „ženskou“ bylinkou je Řebříček obecný( Achillea millefolium).

Řebříček se užívá při nepravidelné menstruaci, v klimakteriu i po menopauze. Působí jako spazmolytikum a hemostatikum při silné menstruaci. Užíváme ho jen krátkodobě, protože jeho nadměrné užívání může vést k bolestem hlavy, závratím či kožním vyrážkám.

Užití: 1 šálek denně, tak, že 1 čajovou lžičku spaříme ve 1/4 litru vody  a necháme krátce vyluhovat.

Zdroj: www.studuju.cz

Je výhodné užívat i kontryhel společně s řebříčkem smíchané v rovném poměru zejména na začátku puberty, když se nechce menses dostavit. Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.

Další bylinkou je Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

Heřmánek stimuluje dělohu, jako spazmolytikum pomáhá odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu a bolestivou menstruaci. Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme. Čaj přeceďte a pijte vlažný, neslazený, nejlépe mezi jídly.

Zdroj: www.bylinkovyraj.cz

A poslední bylinkou je Drmek obecný (Vitex agnus castus)

Díky obsahu fytoestrogenů používáme při bolestivé či nepravidelné menstruaci, menstruaci s velkým krvácením a zmírňuje premenstruační syndrom (náladovost, úzkostné stavy, bolestivost prsou). Používá se při ženské neplodnosti a problémech s ovulací. Využívá se i v menopauze. Svým působením pomáhá při léčbě akné, při poruchách trávení a nachlazení. Působí proti baktériím a houbám. Drmek je kontraindikován v těhotenství, v době laktace a při užívání antipsychotik. Užití buď formou tinktury nebo čaje.
Dávkování tinktury: 3x denně 20 kapek do vody či čaje. Z důvodu obsahu alkoholu není výrobek vhodný pro děti, těhotné a kojící matky.

Čaj: Drmek se nesmí vařit, proto 1 čajovou lžičku drmku přelijeme v hrnku vařící vodou, přiklopíme pokličkou a necháme 10-20 minut vyluhovat. Nálev pijeme ještě teplý 3 x denně. Lze užívat dlouhodobě (Zdroj:  www.jaktak.cz)

Ani drmek ani řebříček ale MUDr Lázničková nedoporučuje, právě z důvodu, že se jedná o fytoestrogeny a tím pádem mohou způsobovat krvácení bez předchozí ovulace.

Zdroj: www.biolib.cz

Toto rozhodně  zdaleka není vyčerpávající seznam léčivých účinků výše zmíněných bylinek. Takové informace najdete téměř kdekoli budete chtít. Je to ale seznam bylinek, které vám mohou pomoct při bolestivé či nepravidelné menstruaci.

Přeji vám ať už aromaterapie, čaje či fyzioterapie budou účinné a růžové pilulky již nebudou každý měsíc vaší první ranní zastávkou.

Zdroj: Naše rostliny v lékařství

Marie Treben: Zdraví z boží lékárny

internetové zdroje

vlastní poznatky

Inkontinence – která je ta moje?

Nedobrovolný únik moči. To by byla zřejmě ta nejkratší definice inkontinence. Jenže ono je to možná krapet složitější. Inkontinence neohrožuje sice nikoho na životě, ale koho trápí ví, že dokáže neskutečně život zkomplikovat a často společensky dost zdiskreditovat. A čísla zní poměrně jasně – 30-50% žen se v průběhu života s únikem moči setkalo. A nad 60 let věku jí trpí až 40% žen. Takže téměř každá druhá žena inkontinenci zná z vlastní zkušenosti a nějakým způsobem ji řeší nebo  aspoň tuší, že by ji řešit měla.  A co s ní vlastně můžeme dělat ? To záleží jednak na závažnosti inkontinence, ale také na druhu.

Zdroj :pinterest

Do ordinace fyzioterapeuta se můžete dostat, když vás trápí stresová nebo smíšená inkontinence.  Ovšem pokud máte z něčeho stres, ještě to nutně nemusí znamenat, že trpíte stresovou inkontinencí.  A jak to tedy vlastně je?

Stresová inkontinence znamená, že vás trápí nechtěný únik moči při tzv. stresovým manévrech, což je třeba kýchnutí, zakašlání, ale také třeba běh nebo poskoky.

Smíšená inkontinence je pak nechtěný únik moči, který je spojený s naléhavým nucením na močení a také se stresovými manévry.

Dalším typem je ještě tzv. urgentní inkontinence neboli hyperaktivní močový měchýř, který fyzioterapie vyřešit nedokáže. Jedná se o neodkladné nucení na močení a tento typ se řeší léky, behaviorální terapií, reflexní terapií nebo také akupunkturou.

Dalších podtypů je víc, ale tyto tři jsou v dospělém věku nejčastější.

A čím to je, že tolik žen inkontinence trápí?

Mezi rizikové faktory patří např. těhotenství a to zejména vaginální porod  dítěte nad 4000g. Také nadměrná fyzická práce zvláště spojená se zvedáním těžkých věcí. Rizikovým faktorem je také zácpa a také chronický kašel např. u kuřaček či astmatiček. A v neposlední řadě také úbytek estrogenu u žen v menopauze, který způsobuje změny trofiky sliznice.

To vše má za důsledek ochabnutí svalů pánevního dna a v těsném závěsu inkontinenci.

 

Zdroj: Pinterest

Inkontinence není ale jen záležitostí žen, ale přibývá i mužů, kteří se s inkontinencí na vlastní kůži v průběhu života setkali. Se stresovou inkontinencí nejčastěji po operaci prostaty, ale jinak je u mužů běžná i urgentní inkontinence. Stejně jako u žen, i  u mužů tu stresovou může muž řešit cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.

A o tom, co konkrétně vás v terapii stresové či smíšené inkontinence bude čekat, zase příště. Do té doby nebuďte ve stresu a zacvičte si jen tak, pro radost. Uděláte tím svému tělu dobrou službu a vám bude hned lépe.

 

Zdroj:

Vlastní poznatky

PhDr Ingrid Palaščáková Špringrová, PhD – Fyzioterapie u dysfunkce pánevního dna a inkontinence

Ošetřovatelství v gynekologii a porodnictví

 

 

Aromaterapie při bolestivé a nepravidelné menstruaci

Zdroj: jitkablabolilova.cz

Možná vám přijde normální, že již od vaší první menstruace se potýkáte s bolestmi v podbříšku a pocitem nafouklého břicha den či dokonce několik dní před menstruací. Pak to konečně vypukne, ale bolest nepřestává a vy můžete pozorovat, že krev je často samý žmolek. O tom, že délka cyklu je občas 28 dní, ale občas také 38 či dokonce 50 dní se vám snad už ani nechce mluvit.

Pokud vám gynekolog či vaše maminka bude říkat, že toto je normální a gynekolog vám doporučí „prášky“ a maminka Ibalgin, tak poděkujte, ale zkuste s tím něco udělat.

Příčin pro tyto potíže může být určitě víc než dost. Metodou paní Mojžíšové uvolníme spazmy svalů, které můžou způsobovat stažení děložního hrdla, které poté nechce  a vlastně ani nemůže pouštět krev hromadící se nad ním. Krev potom „žmolkuje“ a její vypuzování z dělohy navíc způsobuje vám známé bolesti. Uvolněním spazmů svalů pánevního dna se povolí i děložní hrdlo, krev může volně odcházet a vám se uleví. Spazmy se ale mohou vracet, proto je nutné doma cvičit a naučit se svaly pánevního dna relaxovat, aby se potížím předcházelo.

Doplňkem k metodě paní Mojžíšové může být ale i aromaterapie či bylinky. Dnes vám představím éterické oleje, které s oblibou používám do aromalamp či difuzéru při bolestivé, ale také při nepravidelné menstruaci.

Éterické oleje 

 • Andělika- antiseptický, protikřečový, antikoagulant, při menstruačních křečích, upravuje nepravidelnou menstruaci

Zdroj: receptyonline.cz

 

 • Anýz – protikřečový, analgetický, na bolesti hlavy a migrény, při menstruačních bolestech a křečích, působí jako estrogen, upravuje a vyvolává menstruaci, na PMS
 • – neužívat u těhotných a kojících a u malých dětí
 • Cypřiš – dřevitá vůně připomínající cedr a vetiver. Výrazně reguluje krevní oběh a harmonizuje menstruační cyklus, pomáhá při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, premenstruační tenzi, hemoroidech, křečových žilách, revmatizmu a močových infekcích, napomáhá duševní transformaci
 • Niaouli (kajeput pětižilný) – protiinfekční, protitibakteriální, antiseptický, působí jako estrogen, upravuje nepravidelnou menstruaci

– nevhodný pro malé děti

 • Fenykl – působí jako estrogen, antiseptický, protizánětlivý, detoxikační, upravuje nepravidelnou menstruaci, vhodný při PMS

– nevhodný při endometrioze, nevhodný pro těhotné, ani pro kojící ženy a malé děti do 5 ti let

 • Geranium (muškát vonný) – použítí jako “ ženský olej“ na PMS, menstruační potíže – upravuje menses a při bolestivé menses, i v klimaktériu

Zdroj: www.rhs.org.uk

 • Heřmánek – protizánětlivý, proti křečový, působí podobně jako hormony, upravuje menstruační potíže – křeče, PMS
 • Levandule – analgetický, antiseptický, protiinfekční, protizánětlivý, antivirový, antibakteriální, při menstruačních potížích – křeče, PMS
 • Šalvěj lékařská – hořce bylinná vůně s kafrovitými tóny. Posiluje cirkulaci energie a krve (neplodnost, přechod, vynechávající menstruace), pomáhá při krátkodechosti, posiluje imunitu, zmírňuje pocení, průjem, zlepšuje zažívání, posiluje nervy, koncentraci a paměť (vyčerpání, paralýza)

– používat krátkodobě a v malých dávkách, nepoužívat v těhotenství a pro děti do 5 let

 • Šalvěj muškátová – bylinná, kořenitá vůně s ovocnými tóny. Olej uvolňuje křeče, harmonizuje menstruaci, působí proti infekcím v močopohlavním, zažívacím a dýchacím ústrojí, zmírňuje svalovou ztuhlost, bolesti a únavu, uvolňuje nervozitu, migrénu, neklid a posiluje při nervovém vyčerpání

– nepoužívat v těhotenství

 • Yzop – protiinfekční, antibakteriální, protizánětlivý, při nepravidelné menstruaci a výtocích

To nejmenší co před vaší příští menstruací můžete udělat, je koupit si některý z vonných olejíčků a vyzkoušet, jestli se vám alespoň malinko uleví.  Vyberte z nich ten, který vám bude nejlépe vonět a můžete zahájit terapii, která by měla být víc než příjemná. Stačí pár kapek (3-5 kapek) do vody v aromalampě či difuzéru a dopřát si čas sama pro sebe. Asi málokterá z nás si můžeme dopřát ten luxus, že v době prvních dní menstruace nechodíme do práce a dáváme svému tělu odpočinek, ale dopřejme svému tělu pohodu alespoň večer.

A o bylinkách zase někdy příště.

Zdroj: Nobilis Tilia

Aromaterapie do kapsy- Marie Noe

Druhá návštěva při terapii metodou L. Mojžíšové

Jak se dozvíte při vaší první návštěvě, tentokrát vás s největší pravděpodobností bude čekat mj. ošetření pánevního dna.

Buď před samotným ošetřením pánevního dna nebo těsně po něm si terapeutka zkontroluje jestli u vás není blokáda žeber či sakroiliakálního skloubení nebo beder, kterou mohla při první návštěvě při vyšetření najít.

Před vyšetřením pánevního dna není nutné být vyprázdněná, ani si nemusíte dávat klystýr.  Samotné vyšetření se provádí přes konečník, ale nemělo by být bolestivé, jen je trochu nepříjemné, ale zato trvá jen chvíli. Pokud terapeutka zjistí, že je kostrč nepohyblivá, nebo svaly pánevního dna jsou stažené, tak rovnou provede i ošetření.  Ošetření pánevního dna je nutná součást terapie dle Ludmily Mojžíšové. Je to ošetření, které je nutné k tomu, aby se svaly uvolnily a vám se ulevilo od obtíží, které přímo se staženými svaly  mohou souviset.

Poté ošetří případné blokády SI kloubu, beder či žeber.  Dále zkontroluje cviky, které jste se naučila již při první návštěvě nebo vás je teprve dnes bude učit nebo vás naučí další cviky dle Ludmily Mojžíšové.

Každodenní cvičení se totiž při této terapii stane povinností, která se ze začátku bude zdát poněkud náročná, ale po několika dnech či spíše týdnech zjistíte, že už bez cvičení nemůžete být a stane se vám rutinou stejně jako čištění zubů.

Další návštěvy již budou ve velmi podobném duchu jako tato a bude záležet na vašich obtížích či důvodech pro terapii podle paní Mojžíšové kolik návštěv bude potřeba absolvovat, aby terapie byla účinná.

 

První návštěva

První návštěva je vždycky tak trochu stres.

Možná už jste něco málo o metodě paní Mojžíšové slyšely, možná Vám gynekolog metodu doporučil ať to zkusíte, že tím nic nezkazíte.  Možná jste přišly na rehabilitaci s bolestí žeber nebo problémy s dýcháním a metodu Vám doporučil fyzioterapeut. A vy si říkáte: „Co mě vlastně čeká? Proč to tak všichni zdůrazňují, že je to metoda paní Mojžíšové? “

Na první návštěvě se ale nic zvláštního dít nebude, pokud už se tedy s terapeutkou (píši terapeutka, protože většinou se opravdu u této metody setkáte s ženou fyzioterapeutkou právě kvůli určité specifikaci metody) předem nedomluvíte jinak.

Na první návštěvě je totiž potřeba, aby Vás terapeutka vyšetřila podle postupu, jakým vyšetřovala i paní Mojžíšová. Získá tak obrázek o tom, co je potřeba dál ošetřovat a jak vést terapii. Možná Vám pak zmobilizuje žebra, pokud budou blokovaná, ale spíš Vás jen naučí první sérii cviků, které budete muset sama dvakrát denně cvičit a dá Vám domů papír, kde jsou pro osvěžení paměti cviky nakreslené.

Pokud je důvodem terapie podpora Vaší plodnosti, tak také dostanete typy na čaje, které budete denně pít.

Tím tato první návštěva končí a vy odcházíte uvolněná  a spokojená domů :).

A co Vás bude čekat na dalších návštěvách? O tom zase příště :).

Co je metoda Ludmily Mojžíšové

Metoda podle Ludmily Mojžíšové je ucelený systém léčby založený na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna. Ovlivněním bederní páteře a SI kloubu a uvolněním svalů pánevního dna prostřednictvím vegetativního nervového systému působíme na ženské pohlavní orgány.

Tolik učebnicová definice, která vám ale možná nic moc neřekne.

Já bych řekla, že to je metoda, která nese jméno své úžasné tvůrkyně, které ač jsem ji osobně neměla možnost poznat, si nesmírně vážím. V době, kdy nebyl ani facebook ani internet se  k ní sjížděly ženy z celé republiky pro její zlaté ruce, prostě pro to, že se o ní dozvěděly od nějaké jiné známé či neznámé ženy, které pomohla otěhotnět. Tím je tato metoda nyní asi nejvíc známá. Bohužel v dnešní době již nebývá metodou první volby, ale spíš, když už žena neví co zkusit, aby otěhotněla, tak zkusí ještě „to cvičení“.  Cvičení není samozřejmě řešením pro každý pár, ale pokud lékaři žádný objektivní důvod nenajdou a jedná se pravděpodobně o tzv. funkční ženskou sterilitu, kdy je často svalová dysbalance v oblasti pánevního dna, tak by žena tuto terapii rozhodně měla využít a naučit se autoterapii na doma. Předností metody je také to, že se může kombinovat s dalšími vyšetřeními a ošetřeními na gynekologii, takže v zahájení cvičení nebrání téměř nic.

Tato metoda vykazuje výborné výsledky nejen v léčbě funkční ženské sterility, ale také při bolestivé menstruaci, bolestivé kostrči, bolestech zad, bolestech při styku či retencích a inkontinencích moče nebo při obstipaci. Zkrátka všude tam, kde může být z nějakého důvodu v napětí svalstvo pánevního dna.  A tak je výhodné ošetřit pánevní dno i těsně před porodem, kdy harmonizací napětí můžeme zkrátit první dobu porodní.

A o tom, jak samotná terapie probíhá, na co se máte připravit, vám napíšu zase příště.

Zdroj: Léčebné rehabilitační postupy Ludmily Mojžíšové, Grada 1996

Vlastní poznatky