Co je metoda Ludmily Mojžíšové

Publikováno: 5.9.2017

Metoda podle Ludmily Mojžíšové je ucelený systém léčby založený na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna. Ovlivněním bederní páteře a SI kloubu a uvolněním svalů pánevního dna prostřednictvím vegetativního nervového systému působíme na ženské pohlavní orgány.

Tolik učebnicová definice, která vám ale možná nic moc neřekne.

Já bych řekla, že to je metoda, která nese jméno své úžasné tvůrkyně, které ač jsem ji osobně neměla možnost poznat, si nesmírně vážím. V době, kdy nebyl ani facebook ani internet se  k ní sjížděly ženy z celé republiky pro její zlaté ruce, prostě pro to, že se o ní dozvěděly od nějaké jiné známé či neznámé ženy, které pomohla otěhotnět. Tím je tato metoda nyní asi nejvíc známá. Bohužel v dnešní době již nebývá metodou první volby, ale spíš, když už žena neví co zkusit, aby otěhotněla, tak zkusí ještě „to cvičení“.  Cvičení není samozřejmě řešením pro každý pár, ale pokud lékaři žádný objektivní důvod nenajdou a jedná se pravděpodobně o tzv. funkční ženskou sterilitu, kdy je často svalová dysbalance v oblasti pánevního dna, tak by žena tuto terapii rozhodně měla využít a naučit se autoterapii na doma. Předností metody je také to, že se může kombinovat s dalšími vyšetřeními a ošetřeními na gynekologii, takže v zahájení cvičení nebrání téměř nic.

Tato metoda vykazuje výborné výsledky nejen v léčbě funkční ženské sterility, ale také při bolestivé menstruaci, bolestivé kostrči, bolestech zad, bolestech při styku či retencích a inkontinencích moče nebo při obstipaci. Zkrátka všude tam, kde může být z nějakého důvodu v napětí svalstvo pánevního dna.  A tak je výhodné ošetřit pánevní dno i těsně před porodem, kdy harmonizací napětí můžeme zkrátit první dobu porodní.

A o tom, jak samotná terapie probíhá, na co se máte připravit, vám napíšu zase příště.

Zdroj: Léčebné rehabilitační postupy Ludmily Mojžíšové, Grada 1996

Vlastní poznatky