Vulvou porodní asistentky

  • Motem by mohlo být věřte sobě a svým dětem, síla je v nás samotných  a naše děti nám to přicházejí připomenout. Praktické informace a rady od předporodní přípravy a toho jakou roli hraje v přípravě porodní asistentka, jaké jsou signály těla, když porod přichází…vše psáno porodní asistentkou a blogerkou Alžbětou Samkovou. Nečekejte strohé bodové informace. Myslím, že tato pasáž styl psaní pěkně vystihuje: Masáž hráze. Tato metoda má své příznivce. Rovnou napíšu, že já k nim nepatřím. ….To se radši pomilujte, alespoň tak zní moje rada.
  • Rady jsou často doilustrovány příběhy z její praxe, což ještě umocňuje jejich užitečnost, takže třeba i to, že role mužů u porodu může být různá, třeba v příběhu, kdy muž hraje roli Nesahej, mlč, zůstaň…tak si uvědomíme individuálnost každého porodního příběhu a utvrdí vás to, že i ten váš příběh je jedinečný. Dozvíte se i jaká vyšetření vás v průběhu těhu čekají a jak probíhají. Kniha je rozdělena na tři základní části Předporodní příprava, Porod a Narodilo se dítě. Za mne jsem ráda, že v části o pánevním dnu Alžběta Samková zmiňuje, jak je užitečná návštěva u fyzioterapeuta před porodem a po něm, pže ano ošetření tohoto může být pro porod velkou výhodou a po porodu zase dokážeme poradit co a jak dělat a co nedělat. Výborně jsou popsané zásahy při porodu a to jak nefarmakologické tak farmakologické. Velmi prakticky jsou zpracované i tipy, když už dítě máme v náručí, co vše se začne kolem nás dít a na co je fajn se ještě před porodem nachystat a protože se občas i dnes stane, že miminko odejde dřív, než bychom chtěli, tak zde nechybí ani kapitolka Jak se rozloučit s dítětem. No a v závěru knihy se autorka věnuje ještě i období šestinedělí a že je fajn se i na toto období připravit, abyste neodcházela z porodnice s hlavou jak pátrací balon a o tom, že je ohromně lehké v našem systému péče začít pochybovat.
  • Fajn bonusem celé knihy jsou i vtipné ilustrace Petry Šetele.
  • Takže za mne kniha, kterou můžu jen doporučit, protože je psána s nadhledem, s lehkostí, ale přitom kvalitními informacemi od porodní asistentky s mnohaletými zkušenostmi.